Štvorica výtvarníkov odhalí svoje rituály

Rituelen (Rituály) je román od holandského spisovateľa Ceese Nootebooma z roku 1980, ale taktiež názov výstavy štyroch absolventov pražskej Akademie výtvarných umění. Základným motívom oboch umeleckých vyjadrení je rozpor medzi útekom pred životom v chaose na jednej strane a paralelným strachom z dogiem a zákonov, ktoré život pevne zväzujú, na strane druhej.

Rituály

Všetci štyria autori (Dominik Běhal, Tomáš Němec, Ondřej Roubík, Jan Chlup) venujú pozornosť sledovaniu svojho okolia, materiálnej stability ale i duchovných premien. Snažia sa nájsť hranicu medzi chaosom a stereotypom, avšak táto hranica nemôže byť nikdy presne určená. Častým motívom je preto pokoj pred búrkou, ktorý v sebe nesie niečo neočakávané až varovné a ohlasuje premeny, ktoré sú rizikové, no zároveň žiaduce.

Výstavu štyroch mladých českých výtvarníkov podporilo občianske združenie CMUK :* (Club milovníkov umenia Košíc). Cieľom tohto združenia je propagácia a podpora výtvarného umenia, najmä na východnom Slovensku. Kurátorom projektu je Mgr. Petr Vaňous, Ph.D. a realizuje sa v rámci Višegrádskych dní 2016 v spolupráci s OZ Forsa.

Vernisáž výstavy RITUÁLY | RITUELEN sa uskutoční 10. novembra 2016 o 17.00 hod. v Múzeu Vojtecha Löfflera (Alžbetina 20, Košice) a výstava potrvá do 4. decembra 2016.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.