Svetová premiéra filmu A Living Space

Slovenský producent Jozef Pavleye prináša dokumentárny film zo sveta tvorby amerického avantgardného režiséra Roberta Wilsona

Fanúšikovia multitalentovaného divadelného režiséra a umelca Roberta Wilsona budú mať jedinečnú možnosť nahliadnuť do sveta jeho tvorby a vnímania umenia priamo pri jeho vzniku. Dva roky po úspešnom divadelnom predstavení Roberta Wilsona na Slovensku, sa opäť vracia na dosky SND, tentokrát na striebornom plátne. Slovenské národné divadlo v spolupráci s agentúrou Pavleye Art and Culture a J&T Bankou prinášajú na Slovensko exkluzívnu premiéru. V pondelok 28. novembra 2016 o 19.00 hodine sa v historickej budove Slovenského národného divadla uskutoční svetová premiéra filmu A Living Space. Jedinečný dokument mapuje proces tvorby umenia vo Watermill Centre v New Yorku, ktorého zakladateľom je Robert Wilson.

A4 ALS Pavleye bez napisu Poster HORIZONT print

Vizionársky divadelný režisér a výtvarník Robert Wilson a talentovaný český režisér Jakub Jahn vytvorili jedinečnú spoluprácu, ktorej výsledkom je dokument odhaľujúci zákulisie tvorby kreatívneho sveta v inkubátore pre umelcov Watermill Center. Robert Wilson na jednom mieste každý rok zhromažďuje takmer stovku mladých umelcov z celého sveta a dáva im príležitosť spolupracovať s mnohými svetovými osobnosťami z umeleckého sveta, ako je Jim Jarmusch, Coco Rosie, Philip Glass a Daniel Liebeskind a mnohí ďalší. „Musíme podporovať dnešné umenie, pretože je hlasom a dokumentom našej doby,“ vyjadruje hlavnú myšlienku projektu Robert Wilson.

„Verím, že bude podnetné pre slovenské divadelné publikum, aj pre divadelných odborníkov, pozrieť si film o systéme tvorby Roberta Wilsona. Je to príležitosť znovu sa utvrdiť v jedinečnosti tohto svetovo uznávaného divadelného tvorcu,“ uvádza tento jedinečný projekt Roman Polák, Riaditeľ SND.

Film A Living Space dokumentuje 50 dní Watermill letného programu, vrátane rozhovorov s Robertom Wilsonom, pozvanými umelcami a účastníkmi programu. Rozhovory sa striedajú so zábermi doteraz nezverejnených skúšok z tvorby umeleckých diel. Divákovi dokument ponúka zážitok z priamej interakcie s mimoriadne tvorivým pulzovaním a neúprosnou silou výrazu, ktoré sú základnou črtou Wilsonovej práce. Pre spoluprácu na tomto mimoriadnom dokumente si Robert Wilson prizval českého režiséra Jakuba Jahna. Projekt tiež podporila spoločnosť J&T Banka, ktorá je spoluorganizátorom priemiéry filmu.

„Spoločnosť sa môže rozvíjať len vedy, ak žije a rastie aj kultúrne. Na to však potrebuje, aby mala kontakt s tým najlepším, čo vo svete v tejto oblasti vzniká. Som rada, že aj naším príspevkom tomu môžeme pomôcť a priložiť tak náš čriepok do tejto pestrej farebnej mozaiky,“ hovorí Anna Macaláková, riaditeľka J&T Banky.

Svetové umenie dokumentoval režisér Jakub Jahn z Prahy

Jakub Jahn, režisér filmu A Living Space, je nezávislý tvorca, dokumentarista a vizuálny umelec žijúci v Prahe. Jeho hlavným záujmom je dokumentovať objavovanie fascinujúceho sveta súčasného umenia a módy. Jadro jeho práce tvoria predovšetkým krátkometrážne filmy. V poslednej dobe sa čoraz viac otvára aj žánru vzrušujúcich možností video inštalácií a ďalších neštandardných foriem videoartu.

Robert Wilson – najpopulárnejší avantgardný divadelný umelec

Robert Wilson je americký experimentálny divadelný režisér a dramatik, ktorého svetové médiá označujú ako najpopulárnejšieho avantgardného divadelného umelca. V priebehu svojej rozsiahlej kariéry pracoval ako choreograf, umelec, maliar, sochár, video umelec a zvukový a svetelný dizajnér. Vytvára výnimočné spolupráce s poprednými umelcami našej doby, spisovateľmi a hudobníkmi, ktoré fascinujú divákov po celom svete. Medzi jeho najznámejšie spolupráce s umelcami patrí kooperácia s Philipom Glassom na projekte Einstein on the Beach a s mnohými ďalšími umelcami vrátane Heinera Müllera, Mochail Baryshnikov, Darryl Pinckney či Lady Gaga.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.