Tohtoročné Košické slávnosti vína predstavia takmer 50 vystavovateľov

Tradičný a obľúbený festival ponúkne už po deviatykrát to najlepšie zo slovenskej i zahraničnej vinárskej produkcie. Lokality známe ako Dolná brána a Katova bašta otvoria svoje priestory vo štvrtok 10. septembra 2015 o 16:00 hod. a stanú sa na tri dni domovom pre všetkých milovníkov vína a dobrého jedla. Pripravený sprievodný program ako aj samotné ochutnávky dôstojne uzavrú leto a privítajú očakávanú vinársku sezónu. Košické slávnosti vína budú od piatkového popoludnia pokračovať až do sobotného večera.

Najlepší výber vín na jednom mieste

Košické slávností vína ponúkajú prierez chutí toho najlepšieho čo ponúka slovenská i zahraničná vínna produkcia. „Preto na festivale nebudú chýbať okrem slovenských vín ani vína z Francúzska, Talianska, Španielska, Slovinska, Maďarska, Rakúska a Českej republiky spolu s ukážkami  prípravy a podávania vín od takmer päťdesiatich vystavovateľov“, hovorí Zuzana Fabianová – manažérka festivalu Košické slávnosti vína. Zo slovenských vystavovateľov sa na festivale predstavia producenti zvučných mien, ako aj lokálnych výrobcov z Južnoslovenskej, Malokarpatskej, Nitrianskej, Východoslovenskej a Tokajskej vinohradníckej oblasti. “Návštevníci festivalu sa môžu tešiť na vína Strekovského, Pezinského, Šintavského, Hlohovského vinohradníckeho regiónu a mnohých ďalších. Zaujímavosťou je svetoznáma Tokajská oblasť, ktorá sa bude prezentovať zo slovenskej aj maďarskej strany“, dopĺňa Fabianová. Na Košických slávnostiach vína sa budú podávať aj gurmánske špeciality pripravené pre túto príležitosť, ktoré skvelo doplnia širokú ponuku podávaných vín.

Košické slávnosti vína

Festival nebude iba o víne

Priamo na Hlavnej ulici bude sprístupnený archeologický komplex Dolná brána, kde návštevníci nájdu časť vystavovateľov v unikátnych podzemných priestoroch pochádzajúcich z 13. storočia. Súčasťou tejto lokality budú aj staromestské remeselné trhy a pestrý program na priľahlom pódiu. Priestory Hlavnej ulice poslúžia počas piatkového popoludnia ako trasa pre prechod vínneho deputátu, ktorý sa zakončí slávnostným prevzatím vína primátorom mesta o 17:30 hod. Počas festivalu bude možné na tomto mieste počuť rinčanie zbraní šermiarov, ľudové vystúpenia alebo ukážky lisovania hroznového muštu v podaní partnerského mesta festivalu, maďarského Abaújszantó. Vo večerných hodinách ožije námestie koncertmi, v sobotu 12. septembra 2015 o 16:45 hod. je na programe aj talkshow o víne s Robom Opatovským a tanečnou hudbou. Areál Katovej bašty, známy svojom uvoľnenou atmosférou pod holým nebom, bude patriť väčšej polovici (24) vystavovateľov. V rámci programu návštevníci zažijú prezentáciu slovinského kulinárstva a vína, hudobné koncerty, vystúpenie komorného orchestra a samozrejme nebudú chýbať ochutnávky vín. Vrcholom piatkového programu bude vystúpenie viacnásobného držiteľa národných someliérskych súťaží SR a ČR, Libora Nazarčuka o 19:00 hod., hosťa košickej vinotéky CITADELA WINE & ART GALLERY, ktorý divákom predvedie someliérske zručnosti a umenie v sekaní sektov – sabráže.
Košické slávnosti vína

Súťaž vinárov

V závere podujatia je pripravené prestížne vyhlásenie Vína mesta Košice 2015, na ktorom bude ocenené najlepšie víno roku 2015 v štyroch hlavných kategóriách na základe rozhodnutia nezávislej odbornej poroty. Zaujímavosťou bude aj premiérové vyhlásenie Dámskeho vína mesta Košice pre rok 2015.

Vstupné a ďalšie informácie

Vstupné do oboch festivalových lokalít je 5€, zahŕňa degustačný pohár a konzumné vo výške 2,4 € formou žetónov, ktoré sú oficiálnym platidlom počas celého trvania festivalu. Záujemcovia budú môcť hotovosť zameniť v tzv. žetónbankách za žetóny v troch rôznych hodnotách – 0,3 € / 1,2 € / 3 €. Ak si návštevník ponechá na ruke náramok a preukáže sa aj oficiálnym festivalovým pohárom, ktorý dostane pri vstupe na Košické slávnosti vína, bude mať umožnený bezplatný voľný vstup aj počas ďalších dní festivalu.

Viac informácií nájdete na webstránke: www.visitkosice.eu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.