Unikátny projekt bratislavského klezmer bandu naživo v Tabačke

Je stále raritou, keď slovenský hudobný projekt načne tretiu dekádu svojej existencie. Pressburger Klezmer Bandu sa to podarilo a okrem toho za dvadsať rokov na scéne stihol nahrávať platne, koncertovať za hranicami a najmä vybudovať slušné povedomie o tom, čo je klezmer, a ako sa má hrať. Pressburger Klezmer Band sa stal synonymom klezmeru na Slovensku a nie je to pričinené len názvom skupiny. S ich muzikálovo-hudobno-tanečným predstavením SEVER!/NORTH! sa predstavia 5. decembra v Tabačke.

Skupina aktuálne pripravila unikátny hudobno – tanečný multikultúrny projekt pod názvom SEVER!/NORTH!, ktorý predstavuje fúziu folklóru menšín žijúcich na severnom Slovensku pokračujúc smerom na sever do Poľska, Bieloruska, Ruska až do Baltu s klezmerom (ľudovou hudbou východoeurópskych Židov).

Projekt nadväzuje na predchádzajúce mimoriadne úspešné projekty VÝCHOD!/EAST! a JUH!/SOUTH! z predošlých rokov, ktoré obdobne spojili klezmer s folklórom minorít východného a južného Slovenska. V sólistických tanečných úlohách sa predstaví člen známeho tanečného zoskupenia CREDANCE – Filip Takáč a sólistka na Slovensku najznámejších folklórnych súborov LÚČNICA a IFJÚ SZÍVEK – Linda Luptáková. Na projekte sa čo do hudobného spracovania podieľal známy slovenský skladateľ a spracovateľ folklóru Peter Jantošciak a členovia PREßBURGER KLEZMER BAND-u, ktorým sa v celosvetovom meradle podarilo ako prvým hudobne spracovať „stratenú“ klezmerovú hudbu zo Slovenska. Dnes je Pressburger Klezmer Band raritou nielen kvôli veku, ale predovšetkým vďaka úctyhodnému postaveniu v rámci svetovej scéne svojho žánru, ktorej sú pevnou súčasťou. Košice by si tak nadnárodný kúsok Bratislavského klezmer bandu nemali nechať ujsť.

Sobotný večerom v Tabačke ich bude doprevádzať aj košická cimbalová skupina Baloghovci, čo zaručuje kvalitnú zábavu pre všetky vekové kategórie.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.