V Košiciach sa narodilo Divadlo Actor pod Vežou Košice

František Balog, Tomáš Diro a Andrej Palko založili nové divadlo

Na Slovensku máme nové divadlo. Narodilo sa v Košiciach a o jeho vznik sa postarali členovia činohry Štátneho divadla – František Balog, Tomáš Diro a Andrej Palko. Nápadu založiť toto divadlo predchádzala spolupráca Františka Baloga s iným ochotníckym divadlom, v ktorom pracoval ako režisér.

Divadlo Actor

Divadlu popriali všetko dobré jeho krstní rodičia Eva Džodlová, riaditeľka detského domova Slon v Šarišských Michaľanoch a člen činohy Štátneho divadla v Košicich Róbert Šudík

„Asi po dvoch – troch rokoch ma herci oslovili, či by som nezaložil vlastné občianske združenie aby sme sa posunuli niekam ďalej. Oslovil som Tomáša a Andreja, aby sme si založili vlastné divadlo, ktoré bude mať tri zložky – ochotníkov, detské divadlo a my traja si v ňom budeme tiež robiť svoje veci. Bez zaváhania súhlasili a tak vzniklo naše Divadlo Actor pod Vežou Košice. Veľmi v ústrety nám vyšiel starosta Starého mesta Ľubomír Grega, ktorý nám poskytol zadarmo sálu, čo je veľká pomoc. Fungovať by sme nemohli ani bez pomoci Vinotéky Löffler, holičstva Gerda a servisu Bicycle Garage“, objasňuje históriu vzniku František Balog. Divadlo, ktoré vzniklo netypicky až v polovici divadelnej sezóny má už za sebou svoju prvú premiéru. Do divadelného života ho odštartovala 17. marca slovenská klasika od Júliusa Barča – Ivana Mastný hrniec.

„Od prvotného nápadu po podanie žiadosti na registráciu občianskeho združenia to celé trvalo 24 hodín. Ferko je taký hrr – hrr, všetko rieši rýchlo“, smeje sa Tomáš Diro. Rovnako expresne vznikol aj súbor v súčasnosti tvorený 26 hercami rôznych civilných zamestnaní, medzi ktorými nájdeme poisťováka, ekonómku, učiteľku v materskej škole, manažérku odbytu, študentov konzervatória… „Predtým si žili bežným životom, ktorý sme im trošku narušili. Už to nie je systém do práce, domov, do práce domov… ale do práce, do divadla, domov, do práce, do divadla, domov“, usmieva sa Ferko.

„Budeme trocha výnimkou medzi divadlami. Plánujeme skúšať a hrať aj cez leto, nebudeme mať divadelné prázdniny ako bežné divadlá a druhou výnimkou je to, že vstupné na naše predstavenia bude dobrovoľné“, vysvetľuje Tomáš.

Ďalšou inscenáciou, ktorú začne od mája skúšať nové košické divadlo bude Svadba od Antona Pavloviča Čechova. Je to čierna groteska, ale oproti originálu štylizovanejšia, súčasnejšia. „Nebudeme ju hrať na javisku, ale spravíme to formou arény. Hrať budeme dole v strede sály a diváci budú sedieť okolo, niektorí aj s hercami pri dlhom svadobnom stole a stanú sa tak priamo súčasťou predstavenia. Hrať k tomu bude živá hudba, bude to ako na skutočnej svadbe. Okrem toho s detskou sekciou divadla chystáme rozprávku od Janka Uličianskeho Analfabeta Negramotná“, dopĺňa Tomáš informácie o chystaných predstaveniach. Do tých si ako hostí pozvú externých režisérov. Pôjde najmä o čerstvo vyštudovaných absolventov réžie, pre ktorých to bude príjemná prax a pre divadlo zas oživenie.

Košické divadlo fungujúce z vlastných zdrojov chce v každej sezóne uviesť tri premiéry. Jednu pre detského diváka, jednu s ochotníkmi a jednu so svojou profesionálnou zložkou. „Teraz ňou bude naša pôvodná, autorská inscenácia, komédia nazvaná Konečne Národné o konkurze na rozprávku Snehulienka a 7 trpaslíkov v Národnom divadle“ vraví Ferko a Tomáš ho dopĺňa, že ak všetko vyjde, tak táto rýchla konverzačka bude mať aj svoje pokračovanie.

Domovskou scénou divadla je Radničná sála Miestneho úradu – MČ Staré mesto. Mimokošickí diváci uvidia predstavenia Divadla Actor pod Vežou Košice aj na zájazdoch a od budúcej sezóny budú herci navštevovať detské domovy po celom Slovensku kde budú hrať pre svojich malých divákov zadarmo.

Najbližšie predstavenia Mastný hrniec:

24. 3. 2017 – Košice

9. 4. 2017 – Košice

10. 4. 2017 – Košice

11. 4. 2017  – Divadelný Trebišov

Divadlo Actor

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.