V Múzeu dopravy uvedú výstavu autora s mentálnym znevýhodnením

STM Múzeum dopravy Bratislava (Šancová 1/A) otvorí dňa 15. októbra o 15.00 hod. výstavu keramických diel Juraja Lakatoša, autora s mentálnym znevýhodnením z neziskovej organizácie Lepší svet. Témou výstavy sú dopravné prostriedky prevedené do unikátnych keramických diel, ktoré sú dôkazom, že ľudia s mentálnym znevýhodnením majú výnimočný výtvarný talent. Výstava potrvá do 30. novembra, vystavené diela budú predajné.

tatose_01_webVýstava pozýva nahliadnuť do sveta fantázie autora s mentálnym znevýhodnením, na prehliadku „tátošov“, z ktorých dýcha emócia, nápad, originálne prevedenie a jasný rukopis. Verejnosť má možnosť uvidieť celú paletu keramických dopravných prostriedkov, ktoré sú výsledkom tvorivej práce Juraja Lakatoša v Pracovno-socializačnom centre Lepší svet. Jurko je klientom tohto zariadenia už od roku 2009, kde s pomocou odborných terapeutov a pod vedením umeleckej keramikárky Heleny Pohankovej kreatívne rozvíja svoj talent.

Jeho špecifická výtvarná tvorba bola už niekoľkokrát ocenená na špeciálnych súťažiach pre autorov s mentálnym znevýhodnením. „Vo svojom živote to nemal vždy ľahké, detstvo prežil v rôznych ústavoch, niekoľko rokov bol bezdomovcom. Nikdy predtým neskúšal kresliť, maľovať, tobôž pracovať s hlinou v keramickej dielni. Som veľmi rád, že práve v Lepšom svete mohol naplno rozvinúť svoj umelecký talent, stal sa sebaistejším a uvedomil si svoju ľudskú hodnotu“, dopĺňa Jurkov príbeh riaditeľ neziskovej organizácie Lepší svet Dušan Mikulec. Na základe vystavených diel bude mať aj široká verejnosť možnosť porozumieť vnútornému svetu autora s mentálnym znevýhodnením, uvidieť okolitý svet jeho očami.

Výstava s názvom „Tátoše z Lepšieho sveta“ bude v STM Múzeu dopravy, Šancová 1/a, Bratislava verejnosti sprístupnená do konca novembra, utorok – piatok od 10:00 – 17:00.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.