V Tabačke o extrémizme

Po nedávnych parlamentných voľbách sa z každej strany začalo skloňovať slovo extrémizmus. Môže za to hlavne volebný úspech Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽS Naše Slovensko), ktorá má v novozvolenom parlamente 15 poslancov. Štyria experti špecializujúci sa na extrémizmus budú o tejto téme diskutovať počas ďalšieho vydania Tabačka Talk, ktoré sa uskutoční v stredu 18. 5. 2016 v Tabačke Kulturfabrik.

Tabačka, foto: Dávid Hanko

Tabačka, foto: Dávid Hanko

Je úspech ĽS Naše Slovensko prekvapením? Môžeme očakávať nárast preferencií tejto strany, prípadne úspech ďalších podobne zameraných strán či skupín? Čo je to vlastne politický extrémizmus? Aké jeho formy poznáme? Ako môžeme spoznať radikálov hlásiacich sa ku niektorej z foriem extrémizmu? Aká je ponovembrová história extrémistických zoskupení? Ako sme na tom s extrémistami v Košiciach a na východnom Slovensku? Môže sa spoločnosť úspešne brániť pred radikálmi? Čo preto môžu urobiť politici, policajti, úradníci a občania? Týmto a mnohým ďalšími podobnými témam sa budeme v Tabačka Talk venovať spolu so štyrmi expertmi na extrémizmus.

Naše pozvanie prijali:

Pavol Draxler: Bývalý predseda komisie pre koordináciu postupu boja proti extrémizmu Ministerstva Vnútra. Momentálne člen Radicalisation Awerness Network a nezávislý expert EK DG HOME pre oblasti bezpečnosti, extrémizmu a terorizmu.

Peter Húska: Bývalý pracovník Policajného zboru SR zaoberajúci sa problematikou extrémizmu. Bývalý vedúci oddelenia extrémizmu a kriminality mládeže KR PZ Košice. Momentále pôsobí mimo PZ.

Jakub Drábik: Vo svojom výskume sa zaoberá komparatívnymi štúdiami fašizmu (predovšetkým britského a českého fašizmu) a dejinami Veľkej Británie v 20. storočí. V Spojenom kráľovstve absolvoval niekoľko študijných a výskumných pobytov, v akademickom roku 2012/2013 pôsobil na Oxford Brookes University ako Visiting Research Scholar. Je zástupcom šéfredaktora portálu HistoryWeb.sk

Jana Rojčeková: Právna expertka na extrémizmus

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.