V trnavskej synagóge vystavuje japonec Tets Ohnari

Inšpiráciu k svojej site-specific výstave čerpal práve z priestorov synagógy a judaizmu

Výstava japonského vizuálneho umelca Tetsa Ohnariho v trnavskej Synagóge – Centre súčasného umenia, je koncipovaná ako site – specific inštalácia. Jej názov Reflexia odkazuje všeobecnejšie k spôsobu Ohnariho tvorby, ktorý vo svojich sochárskych realizáciách vždy citlivo reaguje na konkrétne podnety miesta a jeho kultúrne, historické a priestorové špecifiká. Vernisáž je vo štvrtok 18. februára o 18. hodine.

Tets Ohnari: Reflexia

Slovo Reflexia vyjadruje v tomto zmysle i podstatu jeho plánovanej realizácie v Trnave. Tets Ohnari chápe svoju tvorbu ako proces, ktorého výsledkom nie je len artefakt, ale i jednotlivé kroky k nemu smerujúce. Východiskom autorovho premýšľania o priestore / v priestore sa pri jeho opakovaných návštevách stalo centrálne okno na východnej strane synagógy. Jeho štruktúra je založená na motíve dôležitého symbolu judaizmu – Davidovej hviezdy (hexagram tvorený prienikom dvoch rovnostranných trojuholníkov). Dnes je tento motív šesťcípej hviezdy mementom, odkazujúcim k sakrálnej minulosti priestoru. Tets Ohnari používa jeho elementárnu formálnu geometrickú skladbu a pracuje s ňou ako s minimalistickým sochárskym tvaroslovím. Tento postup autora, kedy rozkladá a preskupuje prvky a vytvára z nich nové objekty, vyvoláva asociácie na postupne vytesňovanie spomienok, prekrývanie stôp v pamäti, ale i zmenu funkcie pôvodne sakrálneho priestoru na galerijn..

Tets Ohnari (1980, Tokio)

Študoval sochárstvo a priestorovú tvorbu na Nihon University v Japonsku, na AVU a UMPRUM v Prahe. Mal samostatné výstavy v Japonsku, Rumunsku, Maďarsku, v Českej Republike. Pracuje s kameňom, drevom a sklom. Jeho tvorba je charakteristická citlivou reakciou na súbor konkrétnych podmienok a podnetov prostredia, v ktorom vznikajú jeho diela. Od roku 2013 je doktorandským študentom na Fakulte umení a dizajnu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Výstava sa koná pod záštitou Veľvyslanectva Japonska v Slovenskej republike a potrvá do 15. mája 2016.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.