„Väčšinou cítim, či mám projekt zrealizovať, alebo radšej počkať“ David Vávra

Známy moderátor populárnej televíznej série Šumná města – David Vávra – prednášal v Košiciach o svojom živote, práci, vzletoch i pádoch. Vo svojom vystúpení v Kine Úsmev nezabudol na patričnú dávku situačného humoru. Publikum skúšal z otázok o košickej architektúre. Za správnu odpoveď dostal divák panáka.

David Vávra, foto: Maroš Simon

David Vávra, foto: Maroš Simon

Miluje stavby v celej svojej šírke

Hoci herec a architekt David Vávra precestoval mnohé slovenské mestá, žiadne nepovyšuje nad ostatné.

„Je to ako s deťmi,“ hovorí umelec, „žiadne predsa nevyzdvihnete na úkor iného. To by bola Sophiina voľba. Ale naša rodina mala drevenicu v Ždiari. Táto malebná dedinka bola pre nás symbolom leta a symbolom veľkých hôr.“

Stavebné paškvily sú pre Davida Vávru veľkou výzvou. Práve pri takýchto realizáciách sa ukáže genialita či um architekta. Najviac projektov zrealizoval jeho ateliér v pražskej štvrti Braník, ktorá sa rozkladá na jednom kilometri štvorcovom. 1 km čtvereční bol aj názov prednášky Davida Vávru.

„Takmer všetko, čo v živote mám, vychádza z tohto jedného kilometra štvorcového. Najradšej mám časť zvanú Dobeška.“

David Vávra pôsobí v divadle Sklep. V architektonickej práci mu najviac rezonujú „osvietení“ investori, ktorí do procesu tvorby nezasahujú.

„Dnešná doba núti človeka hovoriť o tom, čo je najlepšie a na čo je najviac pyšný. Ale práve v týchto časoch by sa možno malo viac hovoriť o tom, že moderné je prehrávať. Radšej by som hovoril o smoliarskych stavbách, ktoré vás však v istej chvíli vášho života môžu nadchnúť rovnako ako Santiniho kaplnka. Milujem stavby v celej svojej šírke.“

Šumné stopy aj v Košiciach

Trinásť rokov svojho života venoval David Vávra populárnej televíznej relácii Šumná města, ktorá z neho urobila mediálnu hviezdu. V nej zábavnou formou približoval divákom architektúru prvej republiky. Paralelne s reláciou rozbehol aj výstavu fotografií Šumná a bezbranná. V projekte upozorňoval na domy, ktoré boli v ohrození a z rôznych dôvodov im hrozila devastácia. Šesťdesiat percent takýchto stavieb sa mu podarilo zachrániť. V zábavnej relácii sa mu podarilo zavítať do šesťdesiatich šiestich českých, moravských a sliezskych centier. O ďalšom pokračovaní Šumných měst sa šepká, ale zatiaľ nič nie je isté.

Momentálne pracuje David Vávra na novom televíznom projekte – Šumné stopy. V relácii sa sústredí na českých architektov, ktorí sa preslávili vo svete. Posledná časť tohto programu by mala byť o šumných stopách na Slovensku.

„Samozrejme, úplne posledná časť relácie bude o Košiciach,“ usmieval sa herec.

Stretnutie s architektom ukončila diskusia. Tá sa niesla v uvoľnenom duchu. Zrejme aj preto, že mnohí diváci poznali správne odpovede na skúšobné otázky Davida Vávru a do kina Úsmev neprišli autom.

text: Lukáš Mano, foto: Maroš Simon

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.