Večer otvorených dverí s Synagóge – centre súčasného umenia

Po prehliadke priestorov zahrá Pressburger Klezmer Band

Galéria Jána Koniarka v Trnave pri príležitosti znovuotvorenia Synagógy – Centra súčasného umenia po rekonštrukcii, pripravila podujatie Večer otvorených dverí dňa 28. januára 2016 s programom: 

  • od 17.00 – prehliadka synagógy
  • od 19.00 – koncert Pressburger Klezmer Band

pozvanka-synagogaPo osemmesačnej prevádzkovej prestávke bude synagóga sprístupnená verejnosti. Táto udalosť je vyvrcholením novodobej histórie synagógy, ktorej počiatok sledujeme od prelomu rokov 1993 – 1994. Od tohto obdobia jej priestory saturujú potreby Galérie Jána Koniarka, čomu predchádzala čiastočná rekonštrukcia. Po osemnástich rokoch prevádzky vznikla v roku 2012 iniciatíva na opätovnú rekonštrukciu. S využitím Európskych fondov a s podporou Ministerstva pôdohospodárstva sa podarilo v roku 2014 pripraviť projekt na revitalizáciu objektu. 15. mája 2015 začali práce na objekte podľa pôvodného návrhu Ing. Psalmana a trnavských architektov Novotný a Kobliška. Stavbu zrealizovala trnavská firma A-DOM.

Maľby v interiéri sú iba zakonzervované, nie komplexne zreštaurované tak, ako napr. v neďalekej ortodoxnej synagóge. Čiastočne sa tým rešpektovali potreby výtvarníckej obce a fakt, že priestor bude naďalej slúžiť predovšetkým na prezentáciu výtvarného umenia. Snahou reštaurátorov pod vedením Ladislava Pavlovského nebolo uviesť budovu do pôvodného stavu, ale len zakonzervovať súčasný stav a čiastočne reflektovať jej genézu prostredníctvom viditeľných sond.

Dňom znovuotvorenia synagógy sa uzatvára ďalšia kapitola v obnove židovských pamiatok v Trnave i na Slovensku. Obe synagógy – ortodoxná i neologická – tvoria síce len 2% zo všetkých zachovaných 100 synagóg na Slovensku, avšak dnešný deň je dôkazom úprimnej snahy Trnavského samosprávneho kraja o záchranu kultúrneho dedičstva na jeho území. Synagóga bude slúžiť verejnosti ako galéria už nepretržite – celoročne, a to od februára 2016. Prvú výstavu sprístupnia 18. februára 2016.

PKB-plagat

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.