Večer venovaný vegánstvu, ochrane prírody, šíreniu dobra a premiéra dokumentu Unity

Koniec januára v košickom HalmiCaffe patril slovenskej premiére dlhoočakávaného dokumentárneho filmu UNITY. Viacero organizátorov sa spojilo pre dobrú vec a pre návštevníkov pripravili skvelý večer plný chutného jedla, dobrej hudby a hlavne podnetných myšlienok.

IMG_5183

Podujatie sa začalo o štvrtej, keď sa jedna z miestností naplnila všakovakými sladkými aj slanými vegánskymi dobrotami a hladnými ľuďmi. O občerstvenie sa postaralo niekoľko dobrovoľníkov a skvelí kuchári z HalmiCaffe. Celé podujatie bolo založené na báze dobrovoľnosti – organizátorská účasť, vstupné i pohostenie.

Krátko po začiatku sa slova ujal Robo Jankovich, okrem iného je aj autor knihy Prebúdzanie draka. V prednáške sa venoval konzumnému spôsobu života a jeho dopadu na životné prostredie a téme trvalo udržateľného rozvoja. V rámci diskusie sa pozornosť upriamila aj na problematiku komunitných spoločenstiev, ktorej sa autor venuje aj vo svojej knihe.

Po skončení prednášky sa večer posunul k hlavnej časti programu – slovenskej premiére dokumentárneho filmu Unity. Scenáristom i režisérom je americký environmentálny aktivista Shaun Moonson, ktorý sa filmovým divákom prihovoril už v roku 2005 snímkou Earthlings. V nej poukázal na každodenné utrpenie zvierat využívaných ľuďmi ako suroviny na módu, zábavu, pokusy a jedlo. Ocenený dokument sa dostal do povedomia ako tzv. vegan maker, keďže mnoho ľudí sa po jeho zhliadnutí rozhodlo vzdať živočíšnych produktov. Film Unity sa narozdiel od svojho predchodcu nezameriava iba na zvieratá, ale na planétu ako celok. Štruktúra je vybudovaná na piatich kapitolách – Vesmír, Myseľ, Telo, Srdce a Duša – ktoré poukazujú na to, že napriek tisíckam rokov sporov a vojen sme sa nenaučili nažívať v jednote. Na filme sa podieľala vyše stovka svetoznámych hercov, spisovateľov, športovcov a hudobníkov, ktorí rozpovedali príbehy o láske, tragédii a nádeji so zreteľom na myšlienku: Nie sme rovnakí, ale sme si rovní.

Energiu rozprúdil unplugged koncert slovenskej skupiny Papyllon. Žáner, ktorí sami nazývajú „nový rock´n´roll“ potešil ucho nejedného návštevníka. Muzikanti pochádzajúci z Prešova zahrali, v rámci myšlienky podujatia,  bez nároku na honorár. Steny kaviarne zdobili obrazy umelkyňe Gabriely Holcer, ktoré odzrkadľujú jedinečnosť všetkých živých tvorov.

Spolu s Halmi Caffe podujatie organizačne podporili aj Veganstvo.org, ktorí sa venujú vegánstvu, právam zvierat a otázke, prečo je vegánska filozofia jedným z najlepších riešení pre mierumilovnejší svet. Hnutie 269 Slovakia, ktoré upozorňuje na fakt, že utrpenie, ktorým denne prechádzajú milióny zvierat by bolo úplne neprípustné, keby bolo páchané na ľuďoch (číslo 269 bolo idenifikačným číslom teľaťa z mliečneho priemyslu a je symbolom súcitu a spolupatričnosti s obeťami útlaku a nadvlády) a Wild and Free Kolektív, dobrovoľné zoskupenie ľudí, ktorých snahou je aktívne sa zapájať do boja za záchranu prírody, zvierat a ľudí.

Celá akcia je skvelou ukážkou toho, že ak sa spoja dobrí ľudia pre dobrú vec, môžu aspoň malým dielom prispieť k robeniu sveta lepším miestom pre život nielen ľudí, ale všetkých živých tvorov.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.