Vojtěch Kubašta – geniálny ilustrátor

prazsky900

Knižnica pre mládež mesta Košice pozýva na výstavu viac ako stovky vybraných diel maliara, grafika a ilustrátora Vojtěcha Kubaštu, známeho kolorovanou grafikou s pražskými motívmi, pohľadnicami, trojrozmernými papierovými betlehemami a svetovo uznávanými priestorovými (pop-up) knihami. Vernisáž výstavy, ktorá bola zriadená pri príležitosti 100. výročia narodenia autora sa uskutoční v piatok 9. októbra 2015 o 8.30 hod. v pobočke LitPark na Kukučínovej ulici.

Vojtěch Kubašta

Vojtěch Kubašta

Geniálny Vojtěch Kubašta počas svojho profesionálneho života vytvoril stovky detských ilustrácií, kolorovaných grafík, pohľadníc a trojrozmerných betlehemov. Je tiež autorom reklamných plagátov, ktoré v tom čase propagovali exportné výrobky bývalého Československa ako Lada, Tesla, Urquell a Koh-i-noor. „Sme veľmi radi, že táto výstava je práve u nás. Nádherné Kubaštove ilustrácie totiž skrášľujú nejednu detskú knihu od známych autorov ako K. J. Erben, Božena Němcová, Vlasta Burian a Čeňek Sovák, no i napríklad prvé české vydanie Medvedíka PÚ, Valašské pohádky či Pohádky tisíc a jedné noci“, hovorí riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice, Iveta Hurná.

Známejší v Japonsku ako doma

Vo svete je tento autor považovaný za jedného z priekopníkov priestorovej detskej knihy, pop-up, ktorých zdokonalené verzie dobili aj ďaleký ázijský a arabský trh. Pre veľký záujem bolo vytvorených až 22 jazykových mutácií, ktoré potom vychádzali v miliónových nákladoch. Kubaštova rýchla a precízna práca oslovila Walta Disneyho, pre ktorého neskôr pracoval, no v zmysle zmluvy anonymne. „V Japonsku sa pop-up, Ako Kolumbus objavil Ameriku, stala dokonca učebnou pomôckou“, dopĺňa Iveta Hurná. Najznámejšie sú klasické tituly ako Janíček a Marienka, Zlatovláska, Snehulienka, Šípková Ruženka, Traja medvedíci a Tri prasiatka, ale z dôvodu náročnej výroby končili prednostne na devízovom trhu. „Dielo Vojtěcha Kubaštu šlo do cudziny vo vysokých  nákladoch, napriek tomu sa mu doma veľa uznania a propagácie neušlo. Nebol totiž členom komunistickej strany ani Zväzu umelcov a jeho meno si verejnosť preto spája skôr s otváracími betlehemami“, poznamenáva Iveta Hurná.

Výstavu sprostredkovali zberateľ a výtvarník Jan Maroušek a České centrum v Bratislave. „Návštevníkom bude v našej knižnici k dispozícii do 6. novembra 2015 a slávnostne ju príde otvoriť Jan Maroušek“, dodáva na záver riaditeľka knižnice.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.