Vydavateľstvo Hevhetia oslavuje 15 rokov

Košické hudobné vydavateľstvo Hevhetia sa hlavne v zahraničí teší čoraz väčšej obľube skladateľov a interprétov, ktorí sa vymykajú rádiovému mainstreamu. V európskom priestore už patrí značka s typickou vlnovkou k rešpektovaným hráčom na vydavateľskom poli. Hevhetia v týchto dňoch oslavuje 15 rokov svojej činnosti. Za ten čas vydala viac ako 170 hudobných titulov z celého sveta. V najbližších piatich rokoch chce rozširovať svoje pole pôsobnosti do celého sveta.

Oslava filmovou hudbou

Ján Sudzina, Hevhetia, foto: Maroš Simon

Ján Sudzina, Hevhetia, foto: Maroš Simon

Piaty ročník hudobného festivalu je výnimočný tým, že je zároveň aj oslavou výročia vydavateľstva,“ rozhovoril sa riaditeľ Hevhetie Ján Sudzina. „To sa snažíme akcentovať nielen v Košiciach, ale aj v regióne a zahraničí. Na to sme zamerali aj všetky aktivity. Pozvali sme vyše dvadsiatku zahraničných novinárov na press trip. Bude tu zastúpená celá višegradská štvorka, ale aj Veľká Británia.

Na galaprograme k oslavám (15. júna o 20. hodine v košickej Kunsthalle) zaznie okrem skladieb historicky prvého interpréta, ktorý vydal svoj album v Hevhetii, známeho českého basgitaristu Pavla Jakuba Rybu, aj filmová hudba. Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling trio spolu s DJ Krime vzdajú hold poľským skladateľom Henrykovi Warsovi a Bronisław Kaperovi v programe nazvanom Wars & Kaper DeconstructiON. Títo dvaja sa po druhej svetovej vojne preslávili skladaním hudby pre holywoodske filmy. Celkovo ich bolo vyše dvoch stovák. Bronisław Kaper za hudbu k muzkálu Lili dokonca získal v roku 1953 Oscara. Koncert doplní vizuálnou šou VJ Hubert Kaszycký.

Na druhý deň, vo štvrtok 16. júna o 19. hodine v Kasárňach/Kulturparku premietnu prvý slovenský nemý film bratov Siakeľovcov Jánošík z roku 1921. Improvizovanú hudbu k filmu zahrá český pesničkár Vladimír Merta s violončelistom Janom Kavanom a triom NE:BO:DAJ v zložení Julo Fujak, Jana Ambrózová, Andrej Plešťinský.

Koncerty aj na východe Slovenska

Po úvodných koncertoch, ktoré už odohral prešovský pesničkár Edo Klena a už spomínaný Pavel Jakub Ryba v Galérii umelcov Spiša, sa festival Hevhetia presunie do regiónov. Violončalista Eugen Prochác a akordeonista Rajmund Kákoni predvedú svoje intepretačné majstrovstvo v programe Accelerande. Postupne sa od 20. do 26. júna predstavia v Košiciach, Humennom, Poprade, Spišskej Novej Vsi, Prešove, Vyšných Ružbachoch a Bardejovských Kúpeľoch.

Podpora kultúrneho turizmu

Skladba tohtoročných interprétov Letného hudobného festivalu Hevhetia je zameraná na Poľsko. Dôvodom je nové letecké spojenie Košíc s Varšavou. Ján Sudzina má na to jasný dôvod: „Cieľom je postupne vybudovať silnú sinergiu aktuálne prebiehajúcich festivalov spolu s naším, podobne ako je to v Košiciach cez prvý októbrový víkend, kedy sa koná Biela noc a maratón. Vtedy sú všetky hotely vypredané. Tento rok sa tak snažíme podporiť kultúrnu migráciu práve poľskými novinármi, umelcami a turistami využívajúcimi nové letecké spojenie.

Festival cez celé leto

Hlavný program festivalu sa už typicky roztiahol na oba prázdninové mesiace. Koncerty budú na viacerých miestach v Košiciach. Klavírni interpréti ako Ján Hajnal (4. 7.) a Poliaci Krzystof Kobyliński (11. 7.), Piotr Wyleźol (28. 7.) budú vo Východoslovenskej galérii na Hlavnej ulici. Z kaviarne Smelly cat na Zvonárskej ulici zaznejú skladby slovensko-čiernohorsko-brazílskych The Cigarette After (7. 7.), Poliakov s gréckymi koreňmi, otca Jorgosa Skoliasa so synom Antonisom s projektom Kolos (14. 7.), trio poľského gitaristu Szymona Miku (4. 8.) a huslistu Stanislawa Slowinského (11. 8.). Kasárne/Kulturpark zase privítajú hudobnú experimentátorku Idu Zalewskú (5. 8.) a z Izraela tam zavíta gitarista Michel Sarjawy. Záverečný koncert vo Východoslovenskej galérii bude patriť komornému orchestru Quasars Ensemble (28. 8.).

Kompletný program a informácie o jednotlivých interprétoch i predpredaji vstupeniek sú dostupné na webovej stránke Letného hudobného festivalu Hevhetia – http://www.hevhetiafest.sk.

Lístky na jednotlivé koncerty si môžete kúpiť už teraz cez portál Predpredaj.sk, alebo aj na mieste konania koncertov. 

Linka na predpredaj: http://predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/7171/letny-hudobny-festival-hevhetia

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.