Výročie ukončenia vojny aj spustenie obnovy

Výnimočný galakoncert v košickom divadle

Sedemdesiate výročie konca druhej svetovej vojny si Štátne divadlo Košice pripomenie vo štvrtok 7. mája o 18:00 hod. večerom európskych umelcov s názvom Koncert divadlokosice.sk.

Slávnostný galakoncert bude zároveň prvým podujatím v rámci projektu Obnova Národnej kultúrnej pamiatky – historickej budovy Štátneho divadla Košice v multikultúrnom a multinárodnom prostredí financovaného z prostriedkov Finančného mechanizmu EHP a Nórskeho finančného mechanizmu. Ešte pred koncertom sa od 14:00 do 17:00 hod. uskutoční v priestoroch Historickej budovy ŠD Informačný deň projektu. Pre všetkých záujemcov bude k dispozícii informačný stánok, v ktorom sa dozvedia podrobnosti o pripravovanej obnove budovy. Počas informačného dňa sa uskutočnia aj prehliadky historickej divadelnej budovy, počas ktorých uvidia ich účastníci aj niektoré miesta, ktorých sa obnova priamo dotkne.

Štátne divadlo Košice

Galakoncert bude výnimočný, pretože v ňom budú účinkovať dve najväčšie divadelné zložky – opera aj balet, čo nebýva pri koncertoch tradičné. Z opery budú účinkovať orchester aj oba zbory, detský aj dospelý spolu s medzinárodným ansámblom domácich a hosťujúcich sólistov, z baletu sa rovnako predstavia sólisti aj baletný zbor,“ hovorí dirigent Igor Dohovič.

Koncert ponúkne aj zaujímavý a netradičný program, do ktorého podľa dirigenta zaradili skvosty opernej aj baletnej svetovej tvorby. „Diváci sa môžu tešiť na diela, ktoré bežne v našom divadle neznejú ako napríklad zbor z opery Aida, či baletné čísla na hudbu skladby Umierajúca labuť z cyklu Karneval zvierat francúzskeho skladateľa Saint Saensa či balet na klavírny koncert Rachmaninova, v ktorom sa ako sólistka predstaví Júlia Grejtáková. Zaznie aj výber zborových Poloveckých tancov z Borodinovej opery Knieža Igor či ária z opery Jacquesa Offenbacha Hoffmannove poviedky,“ približuje dramaturgiu koncertu Dohovič.

Jednotlivé čísla koncertu zaspievajú domáci i hosťujúci operní sólisti Ludovic Kendi z Rumunska, Lucie Kašpárková z Česka, taliansky tenorista Marco de Carolis, maďarský tenorista Zsolt Vádasz a domáca Michaela Várady. V baletných číslach diváci uvidia sólistov košického baletu Lyudmylu Vasylyevu Kolimečkov z Ukrajiny, Igora Paschka z Bieloruska, Elenu Chetvernyu z Ruska, Katarínu Frigovú zo Slovenska, Boglárku Kovalski z Maďarska, Evu a Maksyma Sklyarovci, Janu Hriaseľovú – Kolesovú či japonskú tanečníčku Akiru Omiya.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.