Vývoj slovenskej koláže na výstave v Galérii umelcov Spiša

Unikátna výstava Papier Kole sa zameriava na vývoj slovenskej koláže v 20. a 21. storočí. Jej cieľom je prezentovať širokú paletu koláže od kresieb, farebných papierov, až po objekty a ukázať podmienky jej vzniku pod českým vplyvom.

Výstava prezentuje vývoj média v troch celkoch: Swinging sixties, Individuálne mytológie a Pokolenie postmoderny vo vyše 150 dielach od 53 slovenských výtvarníkov. Diela sú zapožičané zo zbierok Galérie mesta Bratislava, Šarišskej galérie v Prešove, Východoslovenskej galérie v Košiciach, ako aj zo súkromných zbierok a majetku autorov.

Papier-Kole_pozvAutor a kurátor projektu PhDr. Miro Procházka uvádza výstavu: „Zakladatelia slovenského moderného výtvarného prejavu Mikuláš Galanda a Ľudovít Fulla si prinášajú techniku koláže po štúdiách v Prahe k sebe domov a uplatňujú ju vo svojej práci ako pokusnú techniku. Galanda hlavne pri návrhoch obálok, Fulla pri divadelných návrhoch. Za skutočného krstného otca slovenskej koláže však možno považovať Rudolfa Fabryho, študenta na Vysokom učení technickom v Prahe. Tu sa dostal do styku s literatúrou a výtvarnou avantgardou. Výstava s výberom diel od vyše 50 autorov si kladie za cieľ postihnúť vývin slovenskej koláže od jej predvojnových počiatkov až po súčasnosť v konfrontácii s českým prvovzorom, ich príbuznosti aj odlišnosti. Podstatou je pritom ukázať, že hoci ako dosiaľ nedocenený žáner, koláž vývinovo často, aj narýchlo a spätne, postihla skoro všetky významné smery moderného umenia. Neraz dokonca poskytovala väčší priestor a slobodu, než aké dovoľovala iná tvorba, keďže výstavnou nenáročnosťou za normalizácie umožňovala konfrontáciu a prezentáciu opozičných alternatívnych tendencií ako konceptualizmu, minimalizmu, junk artu, lettrismu, gender artu, alebo ekologizmu.

Prezentovaní autori

Alexyová – Figerová Katarína, Bajus Jozef, Barčík Andrej, Baron Karol, Bartusz Juraj, Binder Erik, Bistika Helmut, Blažo František, Brázda Jan, Brunovský Daniel, Cepka Anton, Cipár Miroslav, Cisárová – Mináriková Eva, Čerevka Radovan, Čihánková Jarmila, Derner Martin, Duchoňová Jana, Fabry Rudolf, Filo Julián, Gergeľová Viera, Guderna Ladislav, Hampl Josef, Hanák Ján, Hanáková Danica, Hudák Štefan, Hulík Viktor, Chatrný Dalibor, Jankovič Jozef, Janoušková Věra, Kellenberger Martin, Klimo Alojz, Kolář Jiří, Kopták Miloš, Kovačovský Patrik, Krošláková Ivica, Lipkovič Peter, Lukáč Milan, Marenčin Albert, Masarovičová Erna, Mikyta Svätopluk, Minárik Igor, Popovič Vladimír, Roller Peter, Rónai Peter, Rónaiová Veronika, Sadovská Dorota, Sceranka Peter, Sikora Rudolf, Szentpétery Adam, Šalko Stanislav, Šturdík Jozef, Vico Fedor, Vološčuková Edita.

Termín výstavy: 14. 10. 2015 – 6. 12. 2015

Kurátor: PhDr. Miroslav Procházka

Odborná spolupráca: Mgr. Mária Šabľová, Mgr. Lucia Benická – GUS

 

Grafika: Mgr. art. Ivana Betková, Košice

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.