XIV. ročník Ceny Slovenskej komory architektov za architektúru – CE∙ZA∙AR 2015

CE∙ZA∙AR 2015

Stredoslovenská galéria v Banskej Bystrici a predstavenstvo Slovenskej komory architektov pozývajú na vernisáž výstavy CE∙ZA∙AR 2015 – Ceny Slovenskej komory architektov za architektúru, ktorá sa uskutoční vo štvrtok 10. marca 2016 o 17.00 hod. v Bethlenovom dome na Dolnej 8 v Banskej Bystrici. Výstava potrvá do 30. marca 2016.

cezaar

Po slávnostnom odovzdávaní cien XIV. ročníka CE∙ZA∙AR 2015, ktoré sa konalo 7. októbra 2015 v bratislavskej Starej Tržnici, pokračuje prezentácia všetkých prihlásených diel do súťaže CE∙ZA∙AR 2015 putovnou výstavou vo vybraných mestách Slovenska. Výstava začala vo východoslovenskom kraji, v Prešove a v Košiciach, pokračovala severom Slovenska v Žiline a z Banskej Bystrice ďalej poputuje do Bratislavy a Nitry.

V XIV. ročníku CE∙ZA∙AR bolo prihlásených 100 súťažných diel, z ktorých porota v zložení Marlies Breuss (architektka, Rakúsko), Osamu Okamura (architekt, Česká republika), Roman Rutkowski(architekt, Poľsko), Dušan Buran (kurátor, Slovenská republika), Antonín Novák (architekt, Česká republika), Lukáš Kordík (architekt, Slovenská republika) a Štefan Moravčík (architekt, Slovenská republika), vybrala 18 nominácií a 6 víťazov v šiestich kategóriách (Rodinné domy, Bytové domy, Občianske a priemyselné budovy, Rekonštrukcia a obnova budov, Interiér a Exteriér). Po prvýkrát v histórii CE∙ZA∙AR sa predsedníčkou poroty stala žena, rakúska architektka Marlies Breuss. Okrem šiestich oficiálnych víťazov bola na základe internetového hlasovania Hospodárskych novín udelená aj Cena verejnosti.

Záštitu nad architektonickou súťažou CE∙ZA∙AR 2015 prevzal prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska, primátor mesta Bratislavy Ivo Nesrovnal a Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky.

Ocenenie CE∙ZA∙AR zdôrazňuje kultúrnu hodnotu architektonických diel, podporuje excelentnosť profesionálnych výkonov architektov, poukazuje na kvalitu budovaného životného prostredia a predovšetkým kultivuje verejné povedomie o architektúre ako takej.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.