Z Moskvy príde muzikálový megahit

Divadelnú lahôdku ponúkne Štátne divadlo Košice v stredu 11. novembra v Historickej budove. So slávnym predstavením Príbeh koňa sa predstaví moskovské divadlo „Teatr u Nikitskich vorot“. Muzikál na motívy poviedky L. N. Tolstého „Cholstomer“ sa v Rusku a vo svete s obrovským úspechom hrá od roku 1975 a nechýbal ani na javisku Štátneho divadla Košice.

losadKošická činohra ho uviedla v máji 1987 v réžii Eduarda Gürtlera. V hlavných úlohách sa predstavili Peter Gažo a Peter Rašev, zo súčasných členov činohry si v ňom zahrali Beáta Drotárová, Milan Antol, Ivan Krúpa, Ľuba Blaškovičová či Róbert Šudík.

Hosťujúca inscenácia mala premiéru 27. novembra 1975 v prestížnom, vtedy leningradskom Veľkom dramatickom divadle Gorkého. Inscenáciu a dramatizáciu poviedky pripravil Mark Rozovskij, mladý začínajúci režisér, ktorého pozval ako hosťa riaditeľ divadla Georgij Tovstonogov. V procese prípravy a po dokončení prvého dejstva odstavilo vedenie divadla mladého režiséra na vedľajšiu koľaj a druhé dejstvo dokončil samotný Tovstonogov. V roku 2006 vydal Rozovskij knihu Prípad „koňokrádež“, v ktorej tvrdil, že Tovstonogov ním pripravenú inscenáciu takmer vôbec nezmenil a ak urobil nejaké zmeny, boli skôr k horšiemu ako k lepšiemu. Potvrdili aj priami svedkovia vdova po predstaviteľovi hlavnej úlohy Natália Tovstonogova (mimochodom sestra Tovstonogova) a herec Oleg Basilašvili.

Samotný Rozovskij onedlho po leningradskej premiére uviedol Príbeh koňa v spolupráci s básnikom a autorom textov piesní Jurijom Rjašencevim v Divadle ruskej drámy v lotyšskej Rige. Netradičné predstavenie, žánrovo označované ako „ruský muzikál“, od svojho prvého uvedenia žalo úspechy nielen v Rusku, ale aj v zahraničí. Príbeh koňa uviedli divadlá vo viac ako tridsiatich krajinách sveta, okrem iného sa hral aj na slávnej Broadwayi, uvádzalo ho Londýnske národné divadlo, Kráľovské divadlo v Kodani a pred niekoľkými rokmi malo premiéry aj v Madride a Tokiu.

Divadlo „Teatr u Nikitskich vorot“, ktorého zakladateľom bol v roku 1983 práve Rozovskij a ktoré patrí medzi najznámejšie ruské divadlá, uviedlo nové naštudovanie Príbehu koňa v premiére v roku 2012 pri príležitosti otvorenia svojej novej divadelnej scény. Režisérom predstavenia je samozrejme Rozovskij, podľa ktorého je Príbeh koňa pravou ukážkou Tolstého filozofického názoru na svet: „Klasik je preto stále živý, pretože je neustále v našom živote prítomný. Ako máme žiť? –pýtame sa samotného Leva Nikolajeviča Tolstého. A on, akoby osobne odpovedá: Teraz vám porozprávam… A rozpráva napríklad históriu Cholstomera.

Výpravný Príbeh koňa prichádza do Košíc v hlavnej postave s Vladimírom Jumatovom, jedným z najznámejších ruských hercov súčasnosti. Nenechajte si ujsť príležitosť vidieť slávny ruský muzikál, ktorý je stelesnením Tolstého a ruskej filozofie a hlboko zasahuje dušu človeka. Jednoducho núti rozmýšľať o zle a dobre, o hriechu a odvete zaň, o ľudskom aj živočíšnom, ale aj o živote a smrti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.