Začalo siedme rozdávanie radosti z hudby s názvom Šengenský poludník

Riaditeľov šok

Ďalší neopakovateľný večer zažil v pondelok 29. júna košický Kostol Premonštrátov počas Otváracieho koncertu 7. ročníka Medzinárodného festivalu mládežníckych orchestrov a zborov Šengenský poludník. Postarali sa oňho nielen organizátori z orchestra Musica Iuvenalis, ale aj mládežnícky zbor Septemthillis z Lipian, ale predovšetkým fantastickí filipínski vysokoškoláci z UP Manila Chorale.

Kostol Premonštrátov patrí medzi koncertne najlepšie priestory v Košiciach a okolí a aj preto je už tradičným miestom vrcholov Šengenského poludníka – otváracích a záverečných koncertov. Aj počas pondelka sa zaplnil do posledného miesta, aby zažil ďalší z úžasných večerov festivalu, ktorý síce nemá nielen na Slovensku obdobu, ale ktorý, tak ako väčšina kultúrnych podujatí, zápasí stále s rovnakým problémom – ako vyskladať financie na udržanie tradície a najmä kvality. „Keď sme s festivalom začínali, tak som si myslel, že tak ako bude rásť počet ročníkov, bude rásť aj finančné zabezpečenie festivalu. Ale pri Šengenskom poludníku je to inak. Čím vyššie číslo pri ročníku, tým menej financií a náročnejšia príprava. Ale sme tu, podarilo sa nám zachovať počet koncertov, dodržali sme aj to, že prinesieme hudbu mladých na ďalšie nové miesta, máme koncerty aj za hranicami. Všetko je tak ako má byť. A najmä stále vyrastajú ďalší a ďalší mladí ľudia, ktorým učarovala hudba a ktorí nás všetkých na festivale každoročne presviedčajú, že hudba má úžasnú moc a búra všetky hranice,“ povedal v úvode otváracieho koncertu riaditeľ festivalu Igor Dohovič.

Na tú správnu hudobnú teplotu rozohrial divákov mládežnícky zbor Septemthillis z Lipian pod taktovkou Gabriely Pintérovej. Pri svojej premiére na Šengenskom poludníku si mladí speváci zo ZUŠ v Lipanoch hneď získali na svoju stranu divákov. Tých potom priam do varu priviedol ďalší hosť festivalu, ktorý je v Košiciach už týždeň a má za sebou aj niekoľko vystúpení – zbor University of Phillipinas Manila Chorale- Filipínski vysokoškoláci už Košice v dobrom slova zmysle šokovali pred dvoma rokmi, keď tu vystúpili na mimoriadnom koncerte počas svojho európskeho turné. V tomto roku je ich zastávka na Slovensku podstatne dlhšia. Mladých spevákov z druhej strany zemegule s Musicou Iuvenalis spojili pred troma rokmi organizátori veľkého festivalu v Škótsku, keď potrebovali zbor a orchester, ktoré by zahrali na otváracom ceremoniáli hymny 22 zúčastnených krajín. A spolupráca prerástla v priateľstvo, ktoré pred rokom výrazne prispelo k tomu, že súčasťou osláv päťdesiatych narodenín košického orchestra mohlo byť aj turné na Filipínach.

Napriek tomu, že sa poznajú už tri roky, riaditeľovi festivalu Igorovi Dohovičovi pripravili Filipínčania poriadny šok. „Až po takej dobe som sa až teraz, počas ich pobytu na Slovensku dozvedel, že speváci v tomto zbore nepoznajú noty,“ prezradil Dohovič šokujúcu informáciu o speváckom zbore, ktorý medzi amatérskymi telesami patrí do svetovej špičky. A náležite to dokázal aj počas otváracieho koncertu Šengenského poludníka, keď divákom ponúkol zmes úžasných melódií od barokových chorálov, cez známe melódie hudobnej histórie v zaujímavých úpravách až po filipínske ľudové piesne či spirituál. A tak nečudo, že ich spev dvíhal divákov zo stoličiek a koncert ukončil nielen „standing ovations“, ale diváci si dokonca vytlieskali návrat filipínskych vysokoškolákov na pódium a tretí prídavok v podobe svetoznámej piesne Beatles „O, blady, o, blada“ v naozaj viac ako zaujímavej interpretácii. Určite dobrou správou pre tých, ktorí otvárací koncert nevideli je, že UP Manila Chorale budú na festivale až do jeho záveru. Už dnes, v utorok 30. júna, sa zbor predstaví na dvoch koncertoch vo Vyšnom a Nižnom Klatove, vidieť a najmä počuť ich môžete aj vo štvrtok na galakoncerte v Kostole sv. Gorazda na Terase, kde sa predstavia spolu s ďalšími špičkovými speváckymi zbormi, Chlapčenským zborom Mukačevskej zborovej školy z Ukrajiny a miešaným zborom Harmonia Sliezskej univerzity v poľskom Cieszyne.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.