Zdravého nemocného sa pokúsia priviesť k rozumu v Mestskom divadle

Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava v závere 7. divadelnej sezóny uvádza premiéru komediálnej klasiky s názvom Zdravý nemocný. Autor hry, Jean Baptiste Poquelin Molière, známy kráľ satiry a veľký majster komických charakterov, opäť prichádza skritizovať nedostatky ľudí a celej spoločnosti jemu charakteristickým ostrým a satirickým jazykom.

zdravy_nemocny

Jean Baptiste Poquelin Molière, uznávaný francúzsky komédiograf, bol výborným pozorovateľom života. Je stáročia známy tým, ako trefne vie charakterizovať rôznorodé neduhy ľudských pováh. Rovnako brilantne zobrazuje postavu hypochondra Argana a jeho príbuzných, ktorí sa jeho diagnózu snažia náležite využiť. Molière sa v poslednej svojej hre nevysmieva len chorobnej túžbe po zdraví, liečebným metódam a skorumpovaným lekárom, ale aj prehnanému strachu zo smrti a zároveň v opozícii voči nej uvažuje o hľadaní pravdy, autenticity života a radosti z neho. Priviesť zdravého nemocného k rozumu nebude jednoduchá cesta.

Pre režiséra Kamila Žišku bola pri voľbe hry kľúčová téma: „Dialógy Moliérovej komédie sú veľmi živé a navyše téma o hypochondrovi, ktorý sa cíti chorý, tyranizuje tým celú rodinu a nechá sa manipulovať svojím okolím, je veľmi aktuálna. V podstate je to hra o akejkoľvek domýšľavosti, ktorou človek trpí. Všetko sú to len formy egoizmu, teda pre javisko výborná živná pôda.“ Divák by sa mal smiať na tom, čo je „choré“ a uvedomiť si „zdravé“ cesty. Vo francúzskej premiére hlavnú postavu hral samotný Molière vo veku 51 rokov. V slovenskej premiére ho zahrá Ľuboš Kostelný „len“ ako 34-ročný. „Náš posun môžeme obhájiť aj tým, že čoraz viac ľudí z mladšej generácie trpí na silné sebapozorovanie a cíti sa staro a unavene. Obsadenie mladšieho herca symbolizuje celú túto tendenciu. Možno podtitul našej hry by mohol byť „Mladý starý“,“ dodáva Kamil Žiška.

Zdravý nemocný je Molièrovou poslednou hrou. Pôvodne bola napísaná ako komédia-balet, ale MDPOH ju uvádza v čisto činohernej verzii. V inscenácii sú stále zreteľné dozvuky commedie dell´arte a ponúka vďačné typy postáv, v ktorých sa predstavia vrátane Ľuboša Kostelného aj Edita Borsová, Danka Svetlíková, Dominika Žiaranová, Milo Kráľ, Jakub Rybárik, Martin Kochan a Michal Jánoš. Podarí sa nakoniec priviesť zdravého nemocného k rozumu? To ukáže až premiéra hry 13. mája o 19.00 hod. v MDPOH.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.